صفحه اصلی درباره ما خدمات ایران تورها شرایط سفر تماس با ما

قلعه رودخان

قلعه رودخان بزرگ ترین دژ آجری کشور در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی فومن از دهستان گوراب‌‏پس در بخش مرکزی شهرستان فومن در قسمتی از ارتفاعات پوشیده از درخت های سرسبز قرار دارد که مدت‌ها مرکز فرمانروایان گیلان بوده است. مساحت قلعه در حدود 50 هزار متر مربع و در ارتفاع ۶۵۵ تا ۷۱۵ متری از سطح دریا در خط الراس یکی از ارتفاعات منطقه و در بلندترین نقطه کوه واقع شده است. این قلعه 65 برج و بارو و ديواری به طول 1500 متر دارد. رطوبت بيش از حد هوا باعث رويش گياه در لابه‌لای ديوارهای قلعه و پوسيدگی آنها شده، اما با اين حال در مقايسه با قلعه‌های ديگر، رودخان سالم مانده است. در نزدیکی قلعه رودخان رودخانه‌‏ای به همین نام که از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جریان است، قرار دارد.

علاقه‌‏مندان به دیدن قلعه بعد از عبور از شهر فومن، پس از گذشتن از روستاهای گشت، کر و محله، گشت رودخان، سیاه‌‏کش، گوراب‌‏پس، ملسکام و سعیدآباد به روستای قلعه رودخان رسیده و پس از گذشتن از حیدرآلات و طی سه کیلومتر جاده خاکی وارد اراضی پارک جنگلی قلعه رودخان شده و باید مسیر زیبای یک و نیم کیلومتری را که همراه با رودخانه‌ای کوچک می‌باشد تا محل قلعه  از راه پله احداث شده صعود نمایند.

برخی بنیاد قلعه را به دوره ساسانیان یعنی قبل از اسلام نسبت داده‌اند. قلعه در زمان حکومت سلجوقیان تجدید بنا شده است و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است.

 

گشتها: بازديد از طبیعت زیبای منطقه قلعه رودخان


 

^ بازگشت به بالا

 

کویر مرنجاب

نمك آبرود

ماسوله

جواهرده

رامسر

كلاردشت

طالقان

درياچه ولشت

درياچه اوان

قلعه الموت

بام سبز لاهيجان

قلعه رودخان

ارگ گوگد


گلخانه محلات

قمصر

كندلوس

غار عليصدر

آبشار شاهاندشت

شهرستانك

دشت لار

غار كتله خور

غار بورنيك

درياچه شورمست

قلعه رودخان

ارفع كوه


جنگل ابر


باغ فين كاشان

دشت هويج

نياسر

آبشار خور

غار رود افشان

درياچه اوان

غار يخمراد

تنگه واشی