صفحه اصلی درباره ما خدمات ایران تورها شرایط سفر تماس با ما

غار رود افشان

غار رود افشان در دهکده رودافشان  از توابع شهرستان دماوند و در كوهستان البرز مركزی در ارتفاع ۱۹۴۵ متری واقع گرديده است. این غار از جمله غارهای طبیعی و بزرگ ایران است که در 50 کیلومتری جنوب شرقی  شهرستان دماوند در کنار روستایی به نام رود افشان در درون کوه قرار دارد. دهانه ورودی غار که بیضی شکل است بزرگترین دهانه غارهای طبیعی را دارا بوده و هر بیننده ای از دیدن آن شگفت زده میشود. حدود سه هزار و پانصد سال پیش در اثر وقوع آتشفشان در کوه دماوند دهانه فعلی که در پشت صخره ای عظیم قرار داشته است شکاف بر داشته، میشکند و این فضا بر اثر ترک و شکاف عمیق ایجاد شده، نمایان میشود. این غار در مسیر راه کوهنوردانی است که به ارتفاعات منطقه صعود میکنند. درون غار پوشیده از مواد آهکی است که به صورت قندیل هایی از سقف اویزان شده است. همچنین در داخل غار چاله هایی وجود دارد که آبی زلال از دل صخره های سنگی آن بیرون میاید. ارتفاع غار به اندازه ای است که به آسانی می توان در آن حرکت کرد.

غار رودافشان در دهكده رودافشان از توابع شهرستان دماوند و در كوهستان البرز مركزی در ارتفاع ۱۹۴۵ متری واقع گرديده است. براي رسيدن به اين غار شگفت انگيز بايستی از طريق جاده فيروزكوه در كيلومتر ۸۵ بعد از سربندان و پمپ بنزين سيد آباد وارد جاده ای در سمت راست شويم كه ما را مستقيما" پس از طي ۲۰ كيلومتر به روستای رودافشان راهنمايی ميكند.
با عبور از مزارع كشاورزی و رودخانه دليچای و همچنين با ۲۰ دقيقه صعود به بالاي تپه ای كه مشرف بر روستا است ميرسيم. زمانی كه بر فراز تپه قرار مي گيريم. از يك سو چشم انداز روستا و از سوی ديگر منظره پر ابهت بزرگترين دهانه غار ايران به ارتفاع تقريبی ۲۰ متر و طول ۲۹ متر ما را مبهوت خود ميكند. دهانه ورودی بيضی شكل اين غار، زيبا و ديدنی است و هر بيننده ای را شگفت زده ميكند. به جرات ميتوان گفت دهانه عظيم غار ديدنی تر از خود غار است.
   
هر چه به دهانه اصلی غار نزديك و نزديكتر ميشويم به عظمت غار بيشتر پی مي بريم. با ورود به دهانه اصلي تازه متوجه ميشويم كه بايستی ارتفاع كم كنيم تا به دهليز و سالن بزرگ در كف غار برسيم كه مسير كاملا" روشن و مشخص است. از اينجا به بعد تازه راهپيمايی درون غار شروع ميشود كه با چراغ قوه ای كه همراه خواهيد داشت اين كار بسيار آسان، لذت بخش البته كمی هم ترسناك خواهد بود.

بر اساس بررسی های زمين شناسی اين غار بيشتر به صورت سفره های آب زير زمينی بوده و مسيرهای داخلی غار حاصل تراشيده شدن بدنه ها در اثر رسوبات آبهايی است كه در داخل آن جريان داشته است.
اين غار از نوع غارهای مرطوب با پوشش گياهی ( خزه ) است اما هيچگونه جريان آبی در داخل مسيرها و حفره های آن ديده نمی شود. جنس اين غار از لحاظ مواد با توجه به تبلور و تلالويی كه دارد، در اثر نورافشانی تقريبا" رنگ مرمرين به خود گرفته و دارای درخشندگی خاصی است. پيشروی تا عمق ۳۰۰ يا ۴۰۰ متری با تجهيزات كم امكان پذير بوده ولی ادامه مسير بدون تجهيزات غارنوردی و يك راهنمای مجرب، كاری بسيار خطرناك خواهد بود. زمين خيس، ناهموار و لغزنده بوده و در بعضی از نقاط از نردبانهايی كه از قبل تهيه شده مي توان استفاده نمود. وجود قنديلها و ستونهای استالاگميت و استالاگتيت واقعا" خيره كننده
می باشد.


   
 

گشتها: بازدید از روستا و غار زيبای رودافشان
 

 

کویر مرنجاب

نمك آبرود

ماسوله

جواهرده

رامسر

كلاردشت

طالقان

درياچه ولشت

درياچه اوان

قلعه الموت

بام سبز لاهيجان

قلعه رودخان

ارگ گوگد


گلخانه محلات

قمصر

كندلوس

غار عليصدر

آبشار شاهاندشت

شهرستانك

دشت لار

غار كتله خور

غار بورنيك

درياچه شورمست

قلعه رودخان

ارفع كوه


جنگل ابر


باغ فين كاشان

دشت هويج

نياسر

آبشار خور

غار رود افشان

درياچه اوان

غار يخمراد

تنگه واشی