صفحه اصلی درباره ما خدمات ایران تورها شرایط سفر تماس با ما

دشت هویج

دشت هویج نام دشتی است در بالای روستای افجه در نزدیکی لواسان که گفته می شود در گذشته در آن دشت، هویج کشت می شده است، هر چند که امروزه اثری از هویج در آن یافت نمی شود!

 اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و در تهران زندگی می‌کنید، "دشت هویج" مکان زیبایی برای گذراندن یک روز دل‌انگیز بهاری است. این دشت که به دشت گرچال نیز معروف است، در منطقه لواسانات و در حوالی سد لتیان قرار دارد که تقریبا با یک ساعت رانندگی می‌توانید از شرق تهران به روستاي افجه برسيد. از افجه تا "دشت هویج" را می‌توانید با حدود یک ساعت و نیم پیاده ‌روی در جاده‌ای خاکی و ماشین‌‌رو طی کنید.

   

این دشت بین دو قله "پِـَرسون" و "ریزان" واقع شده است.این دشت در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و در بالای روستای افجه در نزدیک لواسان قرار گرفته و هم اکنون نیز دهقانان افجه به کشت محصولات کشاورزی  در آن مبادرت می ورزند و وجود باغ های گیلاس نیز در آن مشهود است. در ضلع شمالی دشت،گردنه ی افجه قرار دارد که بقایای راهی مالرو در آن موجود است، این راه، دشت را که در لواسانات واقع گرديده است به دشت لار متصل مي كند. شاهان قاجار از این گردنه برای رفت و آمد با کالسکه به دشت لار و سایر لیلاق های ان نواحی استفاده می کرده اند. روستای افجه بخشی از گلندوک واقع در لواسانات تهران است.

برای رسیدن به این ده پس از طی مسافتی در حدود 25 کیاومتر از تهران و با عبور از گردنه قوچک به لشگرک میرسیم در ابتدای راه، مسیر به 2شاخه تقسیم میشود که جاده  اسفالته شرقی (سمت راست) ما را پس از طی 5 کیلومتر به گلندوک واقع در مرکز لواسان میرساند. از گلندوک، 8 کیلومتر به سمت شمال شرقی که برویم به ده افجه خواهیم رسید.

 

گشتها : پياده روي در باغات و مزارع زيباي دشت هويج – ارتفاعات روستاي افجه

 

 

کویر مرنجاب

نمك آبرود

ماسوله

جواهرده

رامسر

كلاردشت

طالقان

درياچه ولشت

درياچه اوان

قلعه الموت

بام سبز لاهيجان

قلعه رودخان

ارگ گوگد


گلخانه محلات

قمصر

كندلوس

غار عليصدر

آبشار شاهاندشت

شهرستانك

دشت لار

غار كتله خور

غار بورنيك

درياچه شورمست

قلعه رودخان

ارفع كوه


جنگل ابر


باغ فين كاشان

دشت هويج

نياسر

آبشار خور

غار رود افشان

درياچه اوان

غار يخمراد

تنگه واشی