صفحه اصلی درباره ما خدمات ایران تورها شرایط سفر تماس با ما

بام سبز لاهيجان

شهرستان لاهيجان در فاصله 40 كيلومتری شهر رشت و هفت كيلومتری شهرستان آستانه اشرفيه قرار دارد. اين شهر در ناحيه پايكوهی كه تپه ماهورهای آن را بوته‌های هميشه سبز چای در رديف كاری‌های منظم هندسی پوشانده است، قرار دارد كه همراه با معماری زيبا و خانه‌های ويلايی با سقف‌های سفالی و رنگ‌آميزی سفيد، جلوه زيبايی به سيمای اين شهر بخشيده است.

 

 

عده‌ای معتقداند این نام ریشه در ویژگی اقتصادی این شهر دارد. بگونه‌ای که واژه لاهیجان عربی‌شده لاهیگان است و لاهیگان مرکب است از لاهیگ +ان (لاهیگ = بافتنی و ان = پسوند مکانی) و به معنی مکان یا شهر بافندگان یا نساجان یا ابریشم‌بافان است. در تجزیه‌ای دیگر، لاه در پارسی میانه (پهلوی) به معنای ابریشم است و در برهان قاطع به معنای پارچه ابریشمی سرخ آمده‌است و جان پسوند مکان است. در نتیجه لاهیجان به معنای «شهر ابریشم و مکان ابریشم» است. لاه به معنی ابریشم است و یج و ج پسوند نسبت است مانند یوشی و یوشیج و یا لار و لاریج. در نتیجه لاهیج به معنی ابریشمی است و ان پسوند مکان. در نتیجه لاهیجان به معنی مکان ابریشمی است.
لاهیجان منطقه‌ای است که از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود. در سال ۱۳۸۵، جمعیت شهر لاهیجان ۷۲٫۹۵۰ نفر بوده‌است. این شهر ساخته‌شده بر سرزمینی هموار و جلگه‌ای است که حاصل رسوبات به جای مانده از رودهای گیلان است. از نظر موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های تاریخی یکی از شهرهای مهم گیلان به شمار می‌رود و مدت‌ها مرکز بخش بیه‌پیش گیلان بوده‌است.

 

 

  

 

شهرستان لاهیجان دارای دو بخش رودبنه و مرکزی و ۷ دهستان به نام‌های رودبنه، شیرجوپشت، آهندان، بازکیاگوراب، لفمجان، لیالستان و لیل است. این شهرستان بر پایه آخرین سرشماری در سال ۱۳۸۵، دارای جمعیتی بیش از ۱۶۲٫۸۹۸ نفر بوده‌است.
مردم آن بیشتر گیلک هستند و به ساکنین ارتفاعات این منطقه گالش اطلاق می‌شود که آن‌ها هم تیره‌ای از گیلکان بوده و زبانشان گیلکی است. زبان بومی این شهرستان، گیلکی با لهجه شرقی است که با لهجه غربی گیلکی (رشت و فومن) اندکی تفاوت دارد. دین مردم لاهیجان شیعه و از نوع ناصری است.
زبان گفتاری مردم لاهیجان، گیلکی (بیه پیش) است که با گیلکی رشت (بیه پس) از نظر آوایی، واژگانی و پاره‌ای ویژگی‌های دستوری تفاوت‌هایی دارد. گیلکی بیه پیش خود از گونه‌ای که در نواحی کوهستانی به آن سخن گفته می‌شود، یعنی گالشی، متمایز است.آب و هوای آن در بخش جلگه‌ای، معتدل و مرطوب و در قسمت کوهستانی سردسیر و خوش آب و هوا است. در واقع آب و هوای این شهرستان آب و هوای مدیترانه‌ای است. محصول اصلی کشاورزی لاهیجان، چای است. سندیکای کارخانجات چای شمال و اداره کل چای شمال ایران در این شهر قرار دارند.
در لاهيجان زيبايی‌های طبيعت و شهرسازی همديگر را تكميل كرده‌اند، شيطان كوه يا شاه‌نشين كوه از مناطق زيبای لاهيجان است.
بام سبز لاهيجان در مسير بالای شيطان كوه و در فضايی دل‌انگيز قرار دارد. اين محوطه سبز و زيبا به وسيله گذرگاهی به قسمت جنوبی پای كوه منتهی می‌شود. از بام سبز حدود هزار پله سيمانی تا پای كوه تعبيه شده كه يكی از مسيرهای منتهی به بام سبز است. آبشاری زيبا و ديدنی از بدنه كوه به طرف پای كوه سرازير می‌شود. تله‌كابين بام سبز لاهيجان به عنوان نخستين تله‌كابين گيلان راه‌اندازی شده است. تله‌كابين با هدف توسعه گردشگری ايجاد شده و ظرفيت جابه‌جايی سالانه 968 هزار نفر برای آن پيش‌بينی شده است.

 

 

مسير حركت تله‌كابين به نحوی طراحی شده كه از داخل كابين‌ها نمای زيبايی از شهر و طبيعت چشم‌نواز اطراف ديده می‌شود. بام سبز با زيبايی‌های خود در كنار ديگر جاذبه‌های گردشگری لاهيجان همواره پذيرای ميهمانان داخلی و خارجی ميباشد.
لاهيجان دارای بناهای تاريخی ارزشمندی است و مجموعه استخر و تاسيسات حاشيه آن هر ساله محل اسكان موقت مسافران بسيار زيادی است. شهرستان لاهيجان با وسعت حدود يك هزار و 470 كيلومتر مربع دارای جاذبه‌های تاريخی و گردشگری نظير تالاب اميركلايه با انواع گياهان و پرندگان زيبا، پل خشتی لاهيجان مربوط به دوره صفويه، مقبره كاشف‌السلطنه، استخر زيبا و ... است. بقعه چهار پادشاه، مسجد جامع، مسجد اكبريه مربوط به قرن چهارم، بقعه آقا سيدرضا كيا، آقا سيداحمد، آقا ميرشمس‌الدين، آقا سيدموسی، اقا سيدحسن و بقعه آقا ميرشمس الدين از فرزندان و نوادگان امام موسی كاظم(ع) از جاذبه‌های زيارتی لاهيجان است.
در مسیر بالای شیطان کوه فضایی زیبا و دل انگیز وجود دارد که به بام سبز لاهیجان مشهور است. این محوطه سبز و زیبا بوسیله گذرگاهی از قسمت جنوبی پایکوه به آنجا منتهی می شود. از بام سبز حدود هشتاد پله سیمانی تا پایکوه تعبیه شده است که پیاده ها از آنجا رفت و آمد می کنند و آبشاری زیبا و دیدنی از بدنه کوه بطرف پایکوه سرازیر می شود.

 

   

 

گشتها: بازدید از بازار سنتی لاهيجان _ مقبره كاشف السلطنه - بام سبز - تله كابين
 

خدمات تور: سرويس رفت و برگشت مينی بوس يا ميدل -  راهنمای مجرب – بيمه مسافری – صبحانه و نهار در رستوران

وسائل مورد نياز برای سفر: كوله يك روزه – كلاه و عينك آفتابی – كارت شناسائی – كفش مخصوص پياده روی – كرم ضد آفتاب – فلاكس چای انفرادی – دوربين عكاسی

 

 

کویر مرنجاب

نمك آبرود

ماسوله

جواهرده

رامسر

كلاردشت

طالقان

درياچه ولشت

درياچه اوان

قلعه الموت

بام سبز لاهيجان

قلعه رودخان

ارگ گوگد


گلخانه محلات

قمصر

كندلوس

غار عليصدر

آبشار شاهاندشت

شهرستانك

دشت لار

غار كتله خور

غار بورنيك

درياچه شورمست

قلعه رودخان

ارفع كوه


جنگل ابر


باغ فين كاشان

دشت هويج

نياسر

آبشار خور

غار رود افشان

درياچه اوان

غار يخمراد

تنگه واشی